Виставка Євгена Нагірного
Львівська галерея мистецтв
вул. Стефаника, 3LvivLvivUkraine
(032) 261-46-15Львівська галерея мистецтв

Виставка Євгена Нагірного

Виставка Євгена Нагірного

3-17 серпня 2010, Вівторок - Субота: 11.00 - 18.00, Неділя: 12.00 - 17.00, Львівська галерея мистецтв (вул. Стефаника, 3)

Телефон для довідок:
+38(032) 261-46-15  +38(032) 261-46-91 

Відкриття виставки видатного львівського архітектора Євгена Нагірного (1885 – 1951 рр.).

Цього року минує 125 років від дня народження відомого архітектора Євгена Нагірного. Він походить зі славної родини Нагірних, імена яких довгий час було не бажаним згадувати. Церкви, котрі будували батько (Василь) та син (Євген) Нагірні - їх безліч на теренах усієї Західної України, -  залишались довгий час безіменними, а дослідження з україністики професора Василя Лева, що був пов’язаний з Нагірними родинними зв’язками  -  поховані у спецфондах бібліотек. І лиш наприкінці 80-х років минулого століття стараннями директора Львівської галереї мистецтв (тоді - Львівська картинна галерея) Бориса Григоровича Возницького до музею потрапив, у складі виморочного  майна по смерті Йосифи Флянч - другої дружини Євгена Нагірного, розрізнений архів, який виявився архівом родини Нагірних -Левів.   

Про архітектора Євгена Нагірного

    Можливо, ваш переглядач не підтримує формату цього зображення. Євген Нагірний (1885-1951рр.) – син Василя Нагірного, визначного галицького архітектора та громадського діяча, одного із засновників коопертивного руху на Галичині. Доробок його (батька) як архітектора налічує понад 200 церков. Проїжджаючи галицькими селами, їх легко впізнати - переважно це муровані, одно-дво-три, а то й п’ятибанні білокам’яні церкви, пишні й величаві. У пректах своїх мурованих і дерев’яних церков, Василь Нагірний  продовжував традиції народного будівництва, одночасно творячи новий національний стиль сакральних  споруд. 

    Син Василя – Євген Нагірний - успадкував від батька здібності архітектора  і став його гідним послідовником. По закінченні Львівської Політехніки, де вчився у професора І.Левинського, працював разом з батьком, а після його смерті – сам, як вільний архітект. У 1915 р. був вивезений росіянами разом з іншими закладниками зі Львова і повернувся лише через кілька років. Працював в Кооперативі Інженерних Робіт /К.І.Р./, викладав у школі О.Новаківського, практикував як вільний архітект,  а також намагався сам виховувати маленьку доньку Віру, адже його дружина померла. У житті легкий  і товариський, в праці він був педантичний та солідний. Опрацьовував один проект безліч разів, створюючи варіанти, кожен з яких мав кілька шкіців. Проектував церкви. Але вони були інші, ніж його батька або їхні спільні проекти, - бо він поєднував народне зодчество з елементами модерного стилю. Окрім церков, архітектор проектував й громадські та сільськогосподарські будівлі, приватні будинки. За його проектом була побудована Народна Лічниця у Львові; у 1942 р. він виграв конкурс на кращий проект по відновленню церкви Св.Духа, зруйнованої бомбою у 1939р.  

    Загалом, Євген Нагірний є автором проектів понад 400 різноманітних споруд, більшість  з яких є збудована. У 1942-44 роках він очолював художньо-промислову школу  з українською мовою навчання /тепер Коледж декоративно-прикладного мистецтва ім. І.Труша/. По війні  викладав  у Львівському Інституті декоративно-прикладного мистецтва /тепер Академія мистецтв/. Писав працю по барокових пам’ятках Львівщини, яка так і залишилась невиданою.

Print 

Написати відгук
Введіть код:

Наш канал на YouTubeМи на Facebook!