"SKÁNE"
Музей Ідей
вул. Валова, 18-аLvivLvivUkraine
(032) 295-69-68Музей Ідей

"SKÁNE"

"SKÁNE"

29 травня 2010 - 11 червня 2010, з 10.00 до 19.00, Музей Ідей (вул. Валова, 18-а)

Сайт:
www.idem.org.ua
Пошта:
idem.org@gmail.com
Телефон для довідок:
+38(032) 295-69-68 

Фотовиставка архітектора Петера Сарваша.

«SKÁNE» – читається «СКОУНЕ». Це та частина території сучасної Швеції (південь), яка була відібрана від датчан ще 200 років тому, після чого шведи перестали воювати і живуть в мирі та злагоді з собою, сусідами та природнім середовищем, яке оточує їх.

Післяльодовиковий хвилястий ландшафт SKÁNE плавно переходить в море, засіяне островами, на трав’янистому березі якого пасуться корови.

Сонце тут завжди світить з  боку моря: до обіду – з Балтійського, після обіду  – з Північного. Кожен день падає дощ, іноді по декілька разів, але люди на це не зважають.

SKÁNE – це найбільш густонаселена (відповідно й урбанізована) частина країни, яка більш органічно прив’язана до материкової Європи, особливо Данії, ніж до своїх центральних та північних територій. Цей зв'язок особливо посилився (а на самому ділі відновився) після спорудження 17-кілометрового мосту, який об’єднує материк зі Скандінавією.

MALMŐ – столиця SKÁNE – друге по величині місто Швеції з населенням всього 250 тис. чоловік (як м. Рівне). Серед значних міст SKÁNE слід ще згадати HELLSINBORG, розташований через протоку на видимій відстані від датського HELLSINDORF-а з замком Гамлета, LUND з найбільшим університетом Північної Європи та KARLSKRONA – морську воєнну базу збройних сил Швеції (як Севастополь у нас), яке ще донедавна було закритим, а зараз переживає розквіт, дякуючи поступовій і вдалій конверсії воєнної промисловості.

Територія SKÁNE адміністративно поділена  на так звані комуни – це  агломерації навколо певних центрів притяжіння. Управлінням господарства тут ніхто не займається, але є координаційні служби, які займаються прогнозуванням та стимулюванням економічних та культурних процесів задля процвітання краю разом з його мешканцями. Програми складаються на 20-25 років і політичні баталії ніяк не відображаються на їх втіленні в життя.

«Страшно» розвинута система  громадського транспорту, об’єднана  в одну спільну з датською. Поїзди їздять в любому напрямку  кожні 20 хвилин (як трамваї, правда, набагато швидше). Але найпоширеніший вид транспорту – велосипед, особливо в середніх та малих містах. Автомобілями шведи доїжджають хіба що до своїх рекреаційних будиночків в лісах або на березі моря чи озера, де обов’язково після приїзду піднімається синьо-жовтий (або червоно-білий) прапор на мачту, встановлену по центру маєтку – символ присутності.

Для архітектора  SKÁNE – це знахідка. Це те, до чого  ми маємо прагнути  постійно, але ніколи  не досягнемо.  Це – радість  за те суспільство, яке могло створити собі абсолютно комфортне штучне середовище, при цьому не руйнуючи природне, не руйнуючи свою історію.  Це – твір, який написаний на зрозумілій сучасній мові – лаконічний, вишуканий, без суржиків та абракадабри. Тут все чисто (в прямому і переносному змісті), гарно і добре. Тут є все, що необхідно людині, але і не більше. Тут домінує почуття міри.

           Тут відчуваєш  себе людиною. 

P.S.: Ця експозиція не є претензією на професійну фотовиставку. Доступними мені методами я спробував передати свої особисті враження від побаченого.                         

                              Архітектор       ПETEР САРВАШ 

Print 

Написати відгук
Введіть код:

Наш канал на YouTubeМи на Facebook!